top of page

Digijoonistus - parem kui klassikaline joonistus?


Digijoonistus on joonistus, mis on loodud digitaalse programmiga. Alates 1970. aastatest hakkas digitaalkunst hoogu võtma ning tänaseks on see meie kõigi elude igapäevane osa. Iga disaini- tapeedimustri, firmalogo, seinakalendri, toidupakendi - loomiseks on kasutatud digitaalkunsti abi. Te ei pruugi seda märgatagi, aga digitaalkunst on vallutanud meie maailma. Täna tutvustan teile lähemalt digitaaljoonistust, mis on hetkel minu põhiline töötamismeedium.


Digijoonistused Rosella kunstnike poolt

Alustasin tagasihoidliku Wacom tabletiga, millel ei ole ekraani ning see ühendub arvutiga (joonistad tabletile ja pilt ilmub arvuti ekraanile). Tagantjärele mõeldes oli see väga ebamugav ja ega ma palju tehtud ei saanudki. Aasta tagasi oli mul võimalus osta USAst Apple IPad Pro, mis loodigi disaineritele ja kunstnikele. See muutis totaalselt mu elu ning see on sellest ajast saati minuga igal pool kaasas käinud.
On olemas ka väga professionaalse ekraaniga Wacom boardid (mis on mõnes mõttes võimsamad kui IPad Pro, aga millel ei saa kasutada rakendusi/internetti jne nagu IPadil), aga nende hinnaklass on pisut krõbedam ja pigem sobivad disaineritele ja kunstnikele, kes töötavad suurte digitaalsete projektide kallal (nt arvutimängude tegelaste loomine).


Ise loon IPadiga põhiliselt portreesid, kuid see on hea ka kavandite loomiseks, sest iga vea saad parandada paari klikiga. Minu jaoks digitaalkunsti suurim võlu ongi undo nupp. Mind tohutult frustreerib, kui paberile joonistades läheb miskit valesti ning pead vahepeal peaaegu nullpunktist alustama. Kasutan oma IPadi peal programmi Procreate, mis sisaldab kõike, mis vaja. See maksab vaid 11€ ja on igaveseks sinu, erinevalt Adobe programmidest, mida ei ole enam võimalik päriseks osta, vaid peab kuupõhiselt maksma.


Procreate app IPadil

Digitaalne joonistus vs traditsiooniline joonistus


Kes ei ole tuttav digitaalse kunstiga, ei pruugi nende vahe mõista, mis sarnaneb, mis eristub, toon välja põhiasjad:


Sarnane:

  • Sa kasutad samuti pliiatsit (alguses kasutati ainult arvutihiirt, kuid nüüd enamik on pöördunud pliiatsi poole). Kasutan Apple Pencilit, mis on väga mugav ning eristub tavalisest pliiatsist vaid raskuse poolest (ja seda ei pea ka teritama õnneks)

  • Pildi loomise protsess on sama: teed alusjoonise ja siis asud värvimise kallale

Erinev:

  • Sa saad iga sammu kustutada paari klikiga: Procreat appis vajutan kahe sõrmega ekraanile ning eelmine samm kaob koheselt (vahepeal ennast unustades olen seda moodust üritanud kasutada ka paberil)

  • Alusjoonise loomine on mõnes mõttes lihtsam, mõnes mõttes raskem: iga osa saab ümber tõsta ja paigutada, rikkumata kogupilti, paberil peab selle valesti läinud osa kustutama ja uuesti joonistama; samas Ipadil on alusjoonist raske teha suumimata, kui joonistades näed alati kogupilti

  • Digikunsti programmis on olemas kõik vahendid: ka tavalised asjad nagu text, crop, resize jne aga ka kõik “pintslid, pliiatsid, vildikad”, mida suudad ette kujutada. Saad ka ise luua uusi brushe, seega võimalusi on tohutult. Joonistades kasutad enamasti ühte meediumit, aga see ei ole mingi reegel.

  • Digitaalkunstis on olemas layer’id- need on ühe teose “kihid”, mis võimaldavad joonistada üksteise peale, sellest ülemisi ja alumisi kihte mitte mõjutades.

Lisan video oma digitaaljoonistuse protsessist. Avastasin digitaaljoonistuse võimalused Instagramist ja see inspireeris mind sellega tegelema. Alati naudin teiste kunstnike digitaaljoonistuse protsesse: kuidas nad alustavad, mida nad muudavad, mis vahendeid kasutavad. Kõige paremaid videosid loob minu arvates @bluessatan (Instagramis).1,414 views0 comments

Commentaires


bottom of page